NEDEN KURU SİSTEM?

Kuru Tip Merkezi Vakum Sistemi: 
Otel, hastane, yurt, fabrikalar, vb. tesislerde temizlik için genel kabul gören sistem; kuru tip merkezi vakum sistemidir. Bu sistemde odalardan emilen toz ve diğer materyaller merkezi vakum ünitesinin toz toplama haznesi içinde bulunan çöp poşetinde biriktirilirler. Vakum cihazlarının 125 litre kapasiteli oldukça büyük toz haznesini yılda yalnızca birkaç kez boşaltmak yeterli olacaktır.
Otellerde yere düşen küpe, yüzük ve diğer mücevheratlar, kuru sistemde toz haznesi içinde kalacağı için daha sonra bulmak mümkündür. Islak sistemde bu değerli eşyalar doğruca kanalizasyon sistemine karışacaktır.

Genelde otellerde ıslak zeminlerde süpürme işlemi yapılmaz. Bu alanlarda yalnızca paspas ile temizlik yapılır. Özel durumlarda; bir odaya, toplantı salonuna su veya herhangi bir sıvı dökülmesi durumunda ise bu sıvıyı vakum sistemine gitmeden toplayacak ayırıcılar mevcuttur.

Islak Tip Merkezi Vakum Sistemi:

Islak tip merkezi vakum sisteminde odalardan emilerek vakum cihazının içinde toplanan toz ve diğer materyaller su ile karıştırılarak, periyodik olarak kanalizasyon sistemine atılırlar.

Çevreci olmadığı için dünyada fazla kabul görmeyen bu sistem, Avusturya, Hollanda gibi ülkelerde tamamen yasaklanmıştır.
Islak temizlik yapmak istediğinizde ise 2 problem ile karşı karşıya kalacaksınız;

I ) Boru sisteminden sıvı da geçeceği için, boruların iç çeperleri sürekli ıslak olacaktır. Otelin başka bir bölümünde kuru temizlik yapıldığında, kuru tozlar ıslak çeperlere yapışarak zamanla bir katman oluşturacaktır. Belli bir süre sonra da bu katman kemik gibi sertleşerek boru sisteminin tamamen tıkanmasına neden olacaktır.
II ) Diğer sıkıntı ise, ıslak temizlik yapmak istediğiniz odalarda veya mekanlarda her vakum prizinin yanında bir de musluk bulunması gerekmektedir. Bu hoş bir görüntü olmayacaktır. Damlamalar, kaçaklar, hatta su basması meydana gelebilecektir.

Uzun ömürlü ve problemsiz bir vakum sistemi için size kuru tip merkezi vakum sistemini öneriyoruz.